Kursy żeglarskie – jak wyglądają stopnie?

kursy żeglarskieW świecie żeglugi panuje stosowna hierarchia i terminologia, w której na początku może być trudno się odnaleźć. Dotyczy to także kursów żeglarskich, które przecież różnią się między sobą i nie każdy z nich daje takie same możliwości. Co więcej, trzeba je odbywać kolejno, dodając nowe uprawnienia do podstawowych. Jak wyglądają stopnie umiejętności i na co można sobie pozwolić ukończywszy każdy z nich? Oto podstawowa żeglarska hierarchia.

Żeglarz jachtowy

To podstawowy, najniższy stopień uprawnień, który można zdobyć już w czternastym roku życia (choć do pełnoletności wykonuje się uprawnienia pod opieką dorosłego). Będąc żeglarzem jachtowym można prowadzić jachty po wodach śródlądowych, a także po morskich wodach wewnętrznych i w odległości dwóch mil morskich od brzegu. Kursy żeglarskie kończą się egzaminem z teorii i praktyki.

Jachtowy sternik morski

Ten stopień dodaje więcej uprawnień dotyczących prowadzenia dłuższych jachtów po wodach morskich, a zdobyć można go dopiero po osiemnastym roku życia, zdając egzamin po ukończeniu kursów żeglarskich.

Kapitan jachtowy

Ten wysoki stopień uzyskuje się nie za pomocą egzaminu, ale zdobywania doświadczenia w żegludze – należy je udokumentować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *